Mit tehetünk az elhunyt vagyonával, ha még nincs jogerős hagyatékátadó végzés?

Mindnyájunk életében fájdalmas pillanat, mikor elveszítjük szeretett hozzátartozóinkat. Még a mély gyász idején szembesülünk azzal, hogy egy sor gyakorlatias döntést kell hoznunk az örökséggel kapcsolatban. A hagyatéki eljárás több hónapig is eltarthat, és jóidőbe telik, míg megkapjuk a jogerős hagyatékátadó végzést. De felvetődik egy csomó probléma, amit meg kell oldanunk.

Például:

  • Hozzányúlhatunk e, az elhunyt bankszámlájához?
  • Kell e fizetnünk a közüzemi számlákat, vagy a hiteleket?
  • Eladhatjuk e, az örökhagyó lakását és autóját?
  • Ki vezesse a céget, amíg le nem zárul a hagyatéki eljárás?

Ezek fontos kérdések, és a megoldása nem tűr halasztást.

A hagyatéki eljárás célja, hogy tisztázza az örökléssel kapcsolatos kérdéseket, megállapítsa az örökösök személyét, a hagyatékból való részesedésük arányát, valamint az öröklés jogcímét törvényes, vagy végrendeletén.

Az eljárás jogerős lezárultáig, azaz a jogerős hagyatékátadó végzés kézhezvételéig, egyik örökös sem rendelkezhet teljesen, önállóan, az örökös vagyonelemek felett.

Azonban a hagyatéki eljárás ideje alatt sem áll meg az élet, és számtalan dolgot kell rendeznünk.

Hozzányúlhatunk e, az elhunyt bankszámlájához?

A bankkártyáról az örökhagyó halála után már nem vehetünk fel pénzt, még akkor sem, ha ismerjük a kódot. A korábbi meghatalmazás sem jogosít fel minket erre, mert az csak az örökhagyó életében volt érvényes. A számlával csak abban az esetben rendelkezhetünk szabadon rögtön az örökhagyó elhalálozását követően, ha haláleseti kedvezményezettként voltunk megjelölve. Minden más esetben a bankszámla is a hagyaték részét képezi, így nem nyúlhatunk hozzá mindaddig, amíg nem rendelkezünk az erre feljogosító jogerős hagyatéki végzéssel. Indokolt esetben kérhetjük a közjegyzőtől rész-hagyatékátadó végzés meghozatalát a bankszámlára vonatkozóan, ha az átadásnak az előfeltételei a hagyatéknak erre a részére már fennállnak.

Ugyanez a kérdés, mi legyen a közüzemi számlákkal?

A számlákat mindenképpen érdemes tovább fizetni, mert különben kikapcsolhatják a szolgáltatást, és komoly problémák merülhetnek fel. Annak érdemes a számlákat fizetni, aki valószínűleg örökölni fogja az ingatlant. Ha mégsem ő kapná meg, akkor a befizetett összeget visszakövetelheti a tényleges örökösöktől.

A halálesetet követően érdemes felkeresni a közüzemi szolgáltatókat halotti anyakönyvi kivonattal, hogy egyeztessünk velük a számlázás módjáról.

Mihez kezdjünk az örökséget terhelő hitellel?

Ha a hiteltartozás összege nagyobb, mint az örökölt vagyoné, akkor célszerű visszautasítani az örökséget. A döntés meghozatalakor jó tudni, hogy az örökösök, csak az örökölt vagyon mértékéig felelnek a hiteltartozásért. Ha mégis az örökség megtartás mellett döntünk, akkor azonnal fel kell keresni a pénzintézetet és egyeztetni kell a hitel további sorsáról. Nem szabad várni, és a hitelezőt fel kell keresni, és meg kell vele állapodni, hogy mi történjen a tartozással.

Eladhatjuk e, a lakást, vagy a kocsit?

Fontos tudni, hogy bármely ingóságot, vagy ingatlant, csak akkor lehet véglegesen eladni, ha már jogerős a közjegyző hagyatékátadó végzése. Megkezdhetjük a vagyontárgy hirdetését, még adásvételi szerződést is köthetünk rá, azonban mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, például ügyvédhez, aki a megfelelő garanciákat megteremti a vevő részére, hogy jogilag érvényes formában kerüljön sor az eladásra. Ha sürgős az értékesítés, ebben az esetben is megoldást jelenthet, ha rész-hagyatékátadó végzés meghozatalát kérjük a közjegyzőtől, csak arra a vagyoni részre, amelyet el kívánunk adni. Gyorsítani lehet az ügyet azzal is, ha az örökösök mindegyike lemond a fellebbezés jogáról, mert akkor akár a tárgyalás napján jogerős lehet a végzés. Ebben az esetben a közjegyző rögtön meg tudja keresni a földhivatalt a tulajdonjog átvezetésére, és azonnal örökösök lehetünk.

Ki vezesse a céget?

Ha egy cég, vezető tisztségviselője meghal, akkor az örökösöknek nem kell megvárni a hagyatéki eljárás végét, mert a cég folyamatos működését biztosítani kell. Az ügyvezetői minőség nem öröklődik, tehát a cég újabb vezetőjének a kijelölése független a hagyatéki eljárásától. Ha az ügyvezető egyben tulajdonosa is volt a cégnek, amelyben dolgozott, akkor ügygondnok részvételével kell a taggyűlést megtartani, és új ügyvezetőt kijelölni. Az ügygondnok kijelölést a jegyzőtől, vagy a közjegyzőtől kérhetjük.

Ha bármilyen kérdése van ebben a tárgykörben, kérem, hívjon bennünket telefonon a 06/20 9418-633 telefonszámon,

vagy írjon email-t az alábbi online felületen.

48 órán belül válaszolunk.

Kapcsolatfelvétel

Adatvédelmi nyilatkozat elfogadása